WordPress Nedir

- 21 Ocak 2017

WordPress, 2003 yılında temelleri atılan ve günümüzde milyonlarca internet sitesinin kullandığı bir içerik yönetim sistemidir. 2003’te günlük tutmak gibi basit bir işlem için geliştirilen WordPress, günümüzde en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. PHP ve MySQL kullanılarak geliştirilen WordPress ile bir blog sayfası veya haber sitesinden çok daha fazlasını elde etmek mümkündür.

WordPress ile Neler Yapılabilir

WordPress, başlangıçta kişisel bir blog sayfası oluşturmak için geliştirilmiş olsa da birçok farklı projede kullanılabilecek geliştirilebilir ve esnek bir yapıya sahiptir. Günümüzde PlayStation, Microsoft, Sony Music ve Xerox gibi firmalar WordPress’i bir blog sayfası olarak kullanırken Canada.com, Chicago Sun Times, Quartz ve Angry Birds gibi büyük ölçekli kuruluşlarsa WordPress’i ana site olarak tercih ediyor.

Bu kullanımlarının dışında PHP diliyle WordPress temas ve eklentisi geliştirerek kurumsal internet sitesi, e-ticaret sitesi, kişisel blog sayfası, video izleme sitesi ve daha birçok farklı özelliğe sahip siteler için kullanılabilir. Ayrıca dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olduğu için ücretli ve ücretsiz WordPress teması ve eklentisi geliştiren dünya çapında milyonlarca yazılımcı ve tasarımcı bulunuyor. Yani kullanım alanına göre bir WordPress eklentisi veya teması bulmanız hiç zor değil.

WordPress’i Herkes Kullanabilir

WordPress kullanmak için profesyonel bir tasarımcı veya yazılımcı olmanız gerekmez. Hatta hiç kod bilginiz olmasa da WordPress kurup bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Eğer bir WordPress kurulumunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız ilerideki yazılarda bundan bahsedeceğim.

WordPress Teması Yapmak

WordPress hali hazırda on milyonlarca ücretsiz veya ücretli temaya sahip durumda olsa da her zaman kendi temanızı geliştirebilirsiniz. Tabii bir WordPress teması geliştirmek istiyorsanız en azından orta düzeyde HTML, CSS, Javascript, MySQL ve PHP bilmeniz gerekiyor. HTML ve CSS konusunda bilgi sahibi değilseniz HTML Web Sayfası Oluşturma yazımı okumanızı öneririm.


WordPress Tema Piyasası

WordPress için geliştirilen temaların birçoğu çoklu şekilde satılır. Yani bir tema yapılır ve birden fazla kullanıcı için özelleştirilerek satılır. Ortalama fiyatı 50 dolar olan WordPress tema piyasasında en çok bilinen satış ortamı Theme Forest adındaki internet sitesidir. İçerisinde binlerce WordPress teması bulunan sitede bazı geliştiriciler geliştirdikleri temalardan milyonlarca doların üzerinde karlar elde etmişler. Kısaca WordPress tema ve eklenti piyasası aslında hiç de küçümsenemeyecek kadar büyük.

Bu yazımda WordPress’in ne olduğundan, kullanım alanlarından ve neden tercih edilmesi gerektiğinden bahsettim. Temel WordPress Kullanımı yazı serimizin bir sonraki yazısında WordPress’in kurulumundan bahsedeceğim.

Temel WordPress Kullanımı

  1. WordPress Nedir
  2. WordPress Kurulumu
  3. WordPress Yönetici Paneli Başlangıç

Bir cevap yazın