Facebook Hakkında Bilmediğiniz 4 İlginç Bilgi

- 18 Şubat 2017

Dünyanın en çok bilinen hizmeti, markası ve sosyal medya platformu olan Facebook, şu anda yaklaşık 13 yaşında ve dünya çapında 1 milyar 871 milyon aktif kullanıcıya sahip. Fortune dergisinin en önemli 500 firması listesinde dört yıldır bulunan ve geçen yıl 157. sıraya yükselen Facebook, milyarlarla ölçülen kullanıcı sayısını her geçen gün daha da arttırıyor.

Ama hala Facebook hakkında çok bilinmeyen ve şaşırtıcı gerçekler bulunuyor. Kaç tanesini zaten biliyordunuz?

1 – Yahoo, 2006’da Facebook’u Satın Almak Üzereydi

2006 yılında yani Facebook açılalı henüz birkaç yıl olmuşken Yahoo, Facebook’u satın almak için tam bir milyar dolar talep etti. Söylenene göre Facebook bu fiyata satılabilirdi ancak Yahoo teklifi 850 milyon dolara düşürünce anlaşmaya varılamadı ve Facebook satılmadı.

2 – Al Pacino, Facebook’un Logosuydu

Facebook ilk açıldığı sıralarda Mark Zuckerberg’in arkadaşı olan Andrew McCollum, Facebook için oyuncu Al Pacino’nun bir gençlik fotoğrafını düzenleyerek logo haline getirdi. Ancak daha sonra kurumsal bir kimlik gereksinimi doğdu ve Facebook bugünkü sade logosunu kullanmaya başladı.

3 – Facebook Mavi Çünkü Mark Zuckerberg Renk Körü

Facebook’un renginin mavi olmasının sebebi Mark Zuckerberg’in kırmızı ve yeşile karşı renk körü olması. Yani Mark Zuckerberg’in en iyi görebildiği renk mavi. Bu bilgileri 2011 yılında Mark Zuckerberg’in kendisi The New Yorker’da veriyor.

4 – Like Butonunun Adı Awesome Olacaktı

Like yani beğeni kelimesi yerine butona neredeyse Awesome yani müthiş denilecekmiş ama Awesome kelimesinin ABD’de daha yaygın kullanılması ve evrensel olarak beğeni kelimesinin daha uygun olduğu düşünülünce butonun adı Like şeklinde değiştirilmiş.

Bahse varım bu bilgilerin en azından üç tanesini hiç duymamıştınız bile. Sizin de Facebook hakkında bildiğiniz ilginç bilgiler varsa yorum yaparak bizim de öğrenmemizi sağlayabilirsiniz.


Bir cevap yazın