En Popüler 10 Sosyal Medya Sitesi

- 7 Ocak 2017

Sosyal medya denildiğinde ilk akla gelenler her zaman Facebook, Twitter, Instagram ve Google Plus olmuştur. Ancak gerçekte işinize yarayabilecek birçok sosyal medya sitesi daha bulunuyor. Bunlardan en popüler olan 10 tanesini sizin için listeledim.

İşinize Yarayabilecek 10 Farklı Sosyal Medya Sitesi

1. Facebook

Tanıdığınız insanlarla iletişime geçmenizi sağlayan bir sosyal ağ sitesi olan Facebook, kelimenin tam anlamıyla sosyal medyayı topluma tanıtan site oldu. Bir milyara yakın kullanıcısıyla dünyanın en çok kullanılan sosyal medya sitesi oluyor. Haliyle markalar için de epey önemli bir pazar fırsatı oluşturuyor.

2. Twitter

140 karakterlik yazılarla paylaşım yapmaya yarayan Twitter ise hem bir sosyal ağ sitesi hem de bir microblog. Karakter sınırlaması aslında uygulamanın fark yaratmasının kilit noktalarından biri. Çünkü insanlar çok uzun yazılar ve laf kalabalığı yerine doğrudan ana fikre ulaşabiliyor. Kullanıcı sayısı hızlı bir şekilde artıyor olmasa da 313 milyonun üzerinde sadık kullanıcıya sahip.

3. WordPress

Sadece içerik yönetim sistemi olarak bilinen WordPress aslında aynı zamanda sosyal bir ağ sağlayan blog sistemidir. Yazılım bilen, bilmeyen herkesin kolaylıkla bir site oluşturmasını sağlayan WordPress, kullanıcılarına aynı zamanda açık kaynak kodlu bir Framework de sunmuş olur. Böylece bir WordPress ile her çeşit siteye sahip olabilir ve ücretsiz yayınlatabilirsiniz.

4. Google Plus

Sosyal medyanın önem kazanmasıyla birlikte Google da kendi çapında bir sosyal ağ sitesi oluşturma kararı aldı ve Google Plus adıyla bir sistem geliştirdi. Diğer sosyal medya siteleriyle kıyaslandığında Google’ın çok da başarılı olduğu söylenemese de arama motoru optimizasyonu açısından büyük önem taşıdığına inanılan Google Plus, yaklaşık 100 milyon kişi tarafından kullanılıyor.

5. Reddit

Türkçe dil desteği ve içeriği de bulunan ancak yabancı dildeki bölümlere Türkçe yazdığınızda banlanabildiğiniz bir sosyal ağ sitesi. Türkiye’de çok popüler olmasa da 175 milyonun üzerinde bir kullanıcı kitlesi bulunuyor. Yani aslında dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birisi. Kullanımı biraz karışık da olsa İngilizce bilenler için birçok faydalı bilgi edinebileceğiniz temel amacı soru-cevap olan Reddit üzerinde bir hesap oluşturarak internet sitenizin veya markanızın sosyal ağını desteklemek isteyebilirsiniz.

6. Instagram

Türkiye’de en çok kullanılan birkaç sosyal medya platformundan biri olan Instagram temelde bir fotoğraf paylaşma sitesi olsa da video gibi içerikler de paylaşılabiliyor. Dünya çapında yaklaşık 500 milyon kullanıcısıyla Twitter gibi siteleri bile geride bırakan Instagram, Facebook tarafından satın alınmadan önce bu kadar popüler değildi. Öyle görünüyor ki Instagram önümüzdeki süreçte hayatımızın bir parçası olmaya da devam edecek.

7. YouTube

Her ne kadar bir video paylaşma sitesi olsa da videolara yorum yapabilme, başkalarının kanalına abone olma gibi özellikleri sayesinde YouTube da bir sosyal medya platformu sunuyor. 76 farklı dilde arayüze sahip olan sitede, üyeler yükledikleri videolar çok izlendiğinde belirli bir gelir elde etme imkanı da buluyor. Bunun dışında kolay kullanımı sayesinde artık insanlar yayınlayacakları videoları kendi sunucuları yerine YouTube’a yüklemeyi bile tercih etmeye başladı.

8. Blogger

Bundan yaklaşık 17 yl kadar önce piyasaya sunulan ve günümüzde 2 milyonun üzerinde insan tarafından düzenli olarak kullanılan blog sitesi Blogger, Google aramalarında sıra elde etmek için büyük bir yardımcı konumunda. Yüksek alan adı değeri ve aramalarda kolay çıkma şansı sayesinde sitenize trafik sağlayarak sitenizin de yükselmesine imkan veriyor. Eğer sitenizin içerisinde bir bloğunuz bulunmuyorsa Blogger üzerinde bir blog açmayı bile düşünebilirsiniz.

9. Flickr

Çok eski zamanlardan beri yüksek kalitede büyük fotoğraflar paylaşma olanağı veren fotoğraf paylaşma sitesi Flickr, günümüzde çok geniş bir arşive sahip. 120 milyon kullanıcısıyla dev sosyal medya platformları arasında yerini alan Flickr, çok fazla fotoğraf paylaşımı yapan kullanıcılarından ücret istemesi dışında en iyi fotoğraf paylaşma sitelerinden birisi.

10. LinkedIn

İş dünyasında ciddi bir anlamda kullanılan ve şu anda 400 milyondan fazla kullanıcısı olan profesyonel ağ sitesi LinkedIn, eski çalıştığınız yerleri, mevcut işinizi ve referanslarınızı sunma olanağı sağlıyor. Üstelik artık profilinizde gözüken bu detaylar, şirketler tarafından onaylanarak resmiyet de kazanabiliyor. Böylece özgeçmişinizi teyit etmiş oluyorsunuz.

Popüler Sosyal Medya Sitelerinden Faydalanma Yolları

Yukarıda saydığım sosyal medya siteleri, aslında internet siteleri ve markalar için birer fırsat. Bu platformlarda herkes gibi siz de ücretsiz bir profil oluşturabilir ve milyarlarca insana firmanız, siteniz veya markanız hakkında bilgi verip reklamınızı yapabilirsiniz.

Markanızın veya internet sitenizin bilinirliğini arttırmanın yanı sıra kendi kişisel profilinizi de markanızla veya internet sitenizle ilişkilendirerek müşterilerinize veya ziyaretçilerinize yani kısaca potansiyel kitlenize bir marka yüzü sunmuş olursunuz. Bu da potansiyel kitlenize güven ve samimiyet aşılayacaktır.

Diğer Yüzlerce Sosyal Medya Siteleri

Yukarıda saydığım sosyal medya sitelerinin dışında daha yüzlercesi bulunuyor. Ancak tavsiyem, enerjinizi ve iş gücünüzü bir noktada birleştirerek en yüksek kitleye erişmeye çalışmanız olacak. Hiç kimsenin uğramadığı veya haberdar bile olmadığı bir yerde kendinizi tanıtmanın ve emek harcamanın pek de bir anlamı yok.

Umarım yukarıdaki liste, bu siteleri hali hazırda kullanıyorsanız bile sosyal medya siteleri hakkında bilgi edinmenize yardımcı olmuştur.


Bir yanıt yazın